product

آداب معاشرت در هدیه دادن!!

یکی از لذت های بزرگ زندگی،هدیه دادن و هدیه گرفتن است.

در ادامه این بلاگ به اداب هدیه دادن میپردازیم...


 اداب مشعارت چیست؟

همه ما در طول روز در حال برقراری ارتباط و معاشرت با اطرافیان‌مان هستیم. به همین دلیل باید با آداب و اصول رفتاری صحیح آشنا شویم. در این مقاله به معرفی اصول هدیه دادن و هدیه گرفتن پرداخته‌‌ایم.

یکی از لذت‌های بزرگ زندگی در معاشرت با دیگران، هدیه دادن و هدیه گرفتن است. لذتی که هم نصیب هدیه دهنده می‌شود و هم هدیه گیرنده.

آداب و اصول زیادی در رابطه با این کار وجود دارد که در ادامه مقاله قصد داریم به آن‌ها بپردازیم. آدابی که رعایت کردن‌شان کار شما را در نظر دیگران با ارزش‌تر جلوه می‌دهند.

اهمیت آداب هدیه دادن!

دانستن اصول و قواعد هدیه دادن به دیگران، به شما کمک می‌کند تا در زمان مناسب و به بهترین شکل ممکن این کار را انجام دهید. هدیه دادن روشی است برای نشان دادن سخاوت، قدردانی، عشق، دوستی و… .

اهمیت هدیه دادن به اندازه‌ای است که می‌توانید ارزان‌ترین هدیه‌ها را به بهترین شیوه به مخاطب‌تان عرضه کنید و اثر فوق‌العاده‌ای در ذهن او بر جای بگذارید.

در ادامه این مقاله ابتدا اصول هدیه دادن را معرفی می‌کنیم و سپس به اصول هدیه گرفتن می‌پردازیم. اما شاید این سوال برای‌تان پیش بیاید که هدیه دادن و انتخاب و خرید هدیه سخت‌تر از هدیه گرفتن است و چه لزومی دارد که اصول هدیه گرفتن را بدانیم. بخش بعدی را بخوانید.


آداب هدیه دادن به چه صورت است؟

به نظر شما با این همه تنوع، چگونه می‌توانیم هدیه‌ای مناسب انتخاب کنیم؟ هدیه‌ای که مورد پسند مخاطب ما باشد و از آن لذت ببرد؟

امیلی پست در کتاب جامع آداب معاشرت، در این رابطه این‌گونه نوشته است: «هدیه فقط در خود شی خلاصه نمی‌شود، بلکه متشکل از احساسات و عواطف نهفته در آن نیز هست. روح هدیه، از یک شمع گرفته تا خود مجسمه آزادی، مهم‌تر از خود هدیه است.»

بدون شک این جمله به ما می‌فهماند که مهم‌تر از قیمت هدیه، احساس و عاطفه‌ای است که در هنگام خرید و تقدیم به مخاطب از خود بروز می‌دهیم. در ادامه مقاله مواردی را عنوان می‌کنیم که با استفاده از آن‌ها هدیه شما دلچسب‌ترین خواهد بود.

1)توجه به هدیه گیرنده

قبل از انجام هر کاری ابتدا باید به شخصیت، سلیقه و اخلاق هدیه گیرنده توجه کنید. به این معنی که نباید در هنگام خرید هدیه، به سلیقه خودتان اهمیت دهید و هدیه‌ای بخرید که خودتان از آن لذت می‌برید. در این صورت فرد مقابل‌تان از دریافت هدیه خوشحال نخواهد شد و شما به هدف‌تان که رضایت او است، نخواهید رسید. بنابراین در حین خرید باید به هدیه گیرنده توجه کنید، نه خودتان.

برای مثال از خودتان بپرسید که مخاطب من:

 • چه رنگی را بیشتر دوست دارد؟
 • بیشتر وسایلی که استفاده می‌کند، مدرن هستند یا سنتی؟
 • قیمت هدیه برایش مهم است یا نه؟
 • از وسایل برند استفاده می‌کند یا وسایل معمولی؟
 • به بسته‌بندی هدیه توجه می‌کند یا هر چه باشد برایش اهمیتی ندارد؟
 • و… .

2)توجه به بودجه خود

بسیاری از افراد موقع خرید هدیه ابدا به بودجه‌ای که در اختیار دارند، توجهی نمی‌کنند. در صورتی که مهم‌ترین اصل در انتخاب هدیه همین موضوع است. سخاوت‌مند بودن خوب است اما هر کاری اندازه و جایگاه خود را دارد.

از طرف دیگر هدایای گران‌قیمت و لوکس، هدیه گیرنده را نیز مستاصل و در مواقعی خجالت‌زده می‌کند. بنابراین بهتر است موقعیت طرف مقابل و بودجه خود را بسنجید و سپس هدیه را انتخاب کنید.

بدون شک همه ما هدایایی دریافت کرده‌ایم که در همان لحظه نگران جبران کردن آن شده‌ایم. پس باید بدانید که هدایای گران‌قیمت به طرف مقابل‌تان احساس خوبی منتقل نمی‌کند. مگر این‌که فردی باشد که به مادیات بیش از اندازه اهمیت می‌دهد.

3)آداب هدیه دادن : ماندگار شدن هدیه

قبل از این‌که تصمیم به خرید هدیه بگیرید، از خودتان بپرسید که دوست دارید این هدیه برای مخاطب‌‌تان ماندگار باشد یا نه؟ برای مثال هدایایی مانند گل، شیرینی، شکلات، وسایل آرایشی و بهداشتی و… جزو هدایای ماندگار نیستند. این هدایا را می‌توانید برای تولد یک دوست و یا میزبان‌تان ببرید.

اما اگر دوست دارید هدیه شما ماندگار باشد می‌توانید کتاب، گیاه خاص و آپارتمانی، وسایل تزئینی، وسایل آشپزخانه، زیورآلات، لباس و… بخرید. هدایایی که باعث شوند تا فرد هدیه گیرنده با دیدن‌شان به یاد شما بیافتد.

هدایای شخصی

البته به یک نکته مهم دیگر نیز باید توجه کنید. این‌که رابطه شما با شخص مقابل‌تان به گونه‌ای است که باید هدیه‌ای شخصی برای او بخرید یا نه.

برای مثال عطر، لباس، زیورآلات، لیوانی که تصویر شخص روی او حک شده و… جزو هدایای شخصی محسوب می‌شوند. شما نمی‌توانید برای همسرتان وسایل آشپزخانه بخرید و انتظار داشته باشید که خوشحال شود.

اما بهتر است به عنوان یک همکار مرد به همکار خانم‌تان هدایای شخصی ندهید. مگر این‌که رابطه‌ای دوستانه و یا علاقه‌ای بین‌تان باشد. بنابراین در هنگام هدیه دادن به این نکته مهم نیز باید توجه کنید.

4)پول نقد یا کارت‌های اعتباری

هدیه‌ای مانند پول نقد و یا کارت‌های هدیه اعتباری به شخصیت فرد مقابل‌تان، مناسبت و میزان آشنایی و دوستی شما بستگی دارد. برخی از افراد از این هدایا استقبال می‌کنند زیرا می‌توانند با آن‌ها چیزهایی که دوست دارند را بخرند.

اما در مقابل افراد دیگری هستند که از این نوع هدیه ناراحت شده و با خود می‌گویند که فرد هدیه دهنده هیچ زحمتی برای خرید هدیه‌ای خاص و فکر کردن به خود نداده است. به عبارت دیگر با خود می‌گویند که فرد هدیه دهنده راحت‌ترین راه را انتخاب کرده است.

به این نکته نیز توجه کنید که اگر مخاطب شما فردی ثروتمند باشد نیز از این هدیه ابدا استقبال نخواهد کرد و حتی احتمال دارد این کار شما را توهین به خودش تلقی کند.

چه افرادی از این هدیه خوشحال می‌شوند؟

 • نوجوانانی که دوست دارند وسایل مورد علاقه خود را بخرند،
 • افرادی که هنرمند بوده و دوست دارند ابزار و تجهیزات خود را کامل‌تر کنند،
 • فرزندان‌تان که دوست دارند حس استقلال را تجربه کنند،
 • عروس و دامادهایی که در ابتدای زندگی مشترک‌شان هستند و خرج بالایی دارند،
 • و به‌طور کلی افرادی که پول برای‌شان مهم‌تر از خرید وسایل بیهوده و تزئینی است.

 

 نکته مهم در آداب هدیه دادن

حتما لازم نیست که هدیه شما مادی و گران‌قیمت باشد. باید بدانید زمانی که به فرد مقابل‌تان ارزش گذاشته و زمانی را به او اختصاص می‌دهید، از هر هدیه‌ای با ارزش‌تر است.

حتی یک قدم کوچک نیز از طرف شما خوشحالی فرد مقابل‌تان را در پی دارد. برای مثال می‌توانید:

 • به دیدن افرادی بروید که توانایی راه رفتن و حرکت کردن را ندارند،
 • با دوستی تماس بگیرید که چند روزی از او بی‌خبر بوده‌اید،
 • وسایل مورد نیاز فردی را بخرید که بیمار است و یا توانایی بیرون رفتن از خانه را ندارد،
 • نگهداری از فرزند کسی که تازه مادر شده و به کمک نیاز دارد را به عهده بگیرید،
 • بچه‌ها را به گردش ببرید و زمانی را برای تفریح آن‌ها اختصاص دهید،

و از این قبیل مسائل. امروزه ما از یکدیگر غافل شده‌ایم و اغلب مواقع با هدیه دادن به دیگران فقط به دنبال رفع تکلیف از خود هستیم. حتی لبخند زدن به دیگران نیز یک هدیه ارزشمند محسوب می‌شود. بنابراین تفکر و احساس پشت هدیه از خود هدیه مهم‌تر و با ارزش‌تر است. این نکته را همیشه به یاد داشته باشید.

توصیه‌های مهم برای خرید هدیه

برای راحتی خود می‌توانید به توصیه‌هایی که در ادامه مطرح می‌کنیم، عمل کنید و هدیه مناسبی تهیه کنید:

 1. فهرستی از افرادی که دوست دارید برای آن‌ها هدیه بخرید، تهیه کنید،
 2. هر زمان هدیه‌ مناسبی برای شخصی دیدید و مطمئن بودید که از آن لذت می‌برد، برایش بخرید تا در زمان مناسب و یا روز تولدش به او هدیه دهید،
 3. همیشه چند هدیه اضطراری در خانه داشته باشید، شاید بخواهید به فرزند مهمان‌تان که سرزده به خانه شما آمده است، هدیه بدهید،
 4. به قضاوت خود اعتماد کنید. اگر فکر می‌کنید که مخاطب‌تان از این هدیه خوشش می‌آید، به احساس خود مطمئن باشید و آن را تهیه کنید،
 5. از خاسته‌ها و آرزوهای خانواده و دوستان نزدیک‌تان آگاهی داشته باشید و افراد مهم زندگی‌تان را به خوبی بشناسید.

عمل به آداب و اصول هدیه دادن، هدیه شما را به یاد ماندنی‌تر خواهد کرد.

اما در مقابل هدیه گیرنده نیز وظایفی دارد که باید آن‌ها را رعایت کند تا هدیه دهنده از کاری که انجام داده و هدیه‌ای که گرفته، احساس خوبی داشته باشد. زیرا فرد برای خرید هدیه زمان، انرژی و پول صرف کرده است. از خواندن ادامه مقاله غافل نشوید.

 اگر از این مطلب فوق خوشتان امد حتما به مطلب 20نکته مهم جشن تولد را دنبال کنید!